O jodze

"...słowa nie są w stanie przekazać głębi jogi - można jej tylko doświadczyć..."
B.K.S. Iyengar

Joga - to jedno z najbardziej antycznych dziedzictw kulturowych Indii; jeden z najbardziej ortodoksyjnych systemów indyjskiej filozofii. Z uwagi na bezcenny wpływ jogi na podnoszenie jakości fizycznego , psychicznego jak i społecznego życia człowieka, jest ona obecnie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się form aktywności, zyskującą zagorzałych zwolenników na wszystkich kontynentach.

Mimo to, wciąż niewielu z nas potrafi odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie:

"Czym właściwie jest joga..?"

Słowo "joga" wywołuje różnorakie skojarzenia począwszy od luźnych asocjacji religijnych, aż po przypadki utożsamiania z sektą. Tymczasem joga mimo swych hinduskich korzeni nie czyni z jej adeptów wyznawców hinduizmu, nie jest także sektą ingerującą w życie religijne praktykujących ją ludzi. Słowo "joga" z sanskryckiego znaczy: scalać, jednoczyć i w takim rozumieniu joga stanowi próbę świadomego zespolenia cielesnej, intelektualnej oraz duchowej sfery życia człowieka. Praktyka jogi wymaga poddania twardej dyscyplinie umysłu, emocji i woli, co w efekcie rozwija stan duchowej równowagi pozwalającej odnosić się do wszelkich aspektów codzienności z jednakowym spokojem i rozwagą. Człowiekiem , który po raz pierwszy zdefiniował i usystematyzował naukę jogi był hinduski mędrzec Patanjali. W dziele zatytułowanym "Joga -sutry" opisał on jogę jako kontrolę poruszeń umysłu, intelektu i ego. Podkreślił również, że tak jak właściwe funkcjonowanie ciała zależy od zdrowia jego poszczególnych członków tak i uzdrawiająca moc jogi stanowi wypadkową sprawności działania jej poszczególnych członów, którymi są:

  1. Yama -zasady postępowania w stosunku do innych, czyli dyscyplina społeczna.
  2. Niyama - zasady postępowania w stosunku do siebie, czyli dyscyplina osobista.
  3. Asana - praktyka pozycji jogi, czyli dyscyplina fizyczna.
  4. Pranajama - kontrola oddechu dla dyscypliny umysłowej.
  5. Pratyahara - wycofanie lub zdyscyplinowanie zmysłów.
  6. Dharana - koncentracja.
  7. Dhyana - medytacja.
  8. Samadhi - poznanie Jaźni.

Czego nauczamy ..?

Nauczamy odmiany Hatha Jogi wg. metody Iyengara, cenionej ze względu na swoją precyzję, doskonałą metodykę z wykorzystaniem specjalnych pomocy(klocki, paski, wałki, koce, liny, krzesła i in.), szybkie efekty oraz możliwość praktykowania przez każdego bez względu na wiek czy stopień sprawności.

Hatha Joga wg metody Iyengara, odmiana jogi ceniona ze względu na ogromną precyzję pracy w pozycjach (asanach) oraz doskonale przemyślaną metodykę nauczania. Wykorzystanie specjalnych pomocy tj. klocki, paski, wałki, koce, liny, krzesła i in. zapewnia szybkie postępy oraz czyni tę formę jogi przystępną dla każdego bez względu na wiek czy stopień sprawności fizycznej.

B.K.S. Iyengar

B.K.S. Iyengar - jeden z największych współczesnych nauczycieli jogi, żywa legenda tej dyscypliny propagująca jogę od ponad 60 lat. Nauczał m.in. Yehudi Menuhina, Królową Belgii Elżbietę, Jiddu Krishnamurtiego, Aldousa Huxleya. Zadziwiał swą sprawnością do ostatnich lat swojego życia. Zmarł w roku 2014 w wieku 96 lat.

yinzink

Yin Yoga - narodziła się w latach 70 tych XX wieku w Stanach zjednoczonych . Twórcą metody jest Paulie Zink nauczyciel jogi i mistrz sztuk walki. Pierwotnie była nazwana taoistyczną jogą gdyż inspiracje czerpał ze starożytnej medycyny chińskiej (tao yin) i Kung Fu. Yin yoga ma na celu zwiększenie zakresu ruchu w stawach. W odróżnieniu od Yang yogi – mięśniowej np. Astanga yoga, vinyasa czy iyengar yoga w praktyce yin yogi staramy się zminimalizować pracę mięśni , żeby dotrzeć do tkanki łącznej –głównie powięzi. Praktyka łagodna zarówno dla osób już ćwiczących jak i początkujących.

Open Mind Yoga

Om yoga classic School joga klasyczna wykorzystująca pomoce ułatwiające i wspierające praktykę. Dbająca o aspekty anatomiczne ciała, a także o równowagę ducha.

plansza informacyjna PFR poziom

Polityka prywatności

Wszystkie prawa zastrzeżone © Concept Płocka Akademia Jogi | Realizacja: HEDEA.PL

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem